Maria Skłodowska - Curie

Kategorie

You must have Javascript enabled to use this form.

Nazwa użytkownika

Nowi użytkownicy

 • karina25
 • mariola22
 • anaalina
 • Boryna
 • Magdalena B.

Kto przegląda

W tej chwili jest 0 użytkowników na stronie.

MARIA SKŁODOWSKA CURIE - PATRONKA FIZYKÓW I CHEMIKÓW

 

„Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje  również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialną."…

To słowa wypowiedziane przez światowej sławy francuską uczoną, fizyczkę i chemiczkę, Marie Skłodowską Curie. Francuską mimo tego, że urodziła się 7 listopada 1867 roku w Królestwie Polskim (w Warszawie), jednak większość swojego życia spędziła we Francji, gdzie bardzo  mocno rozwinęła swoją karierę naukową. Warto napisać kilka słów o powodach wyjazdu wielkiej uczonej z Polski. Otóż owym powodem było … rozstanie z mężem, Kazimierzem. Powód tak naprawdę błahy, ale sądzę, że dzięki przeprowadzce do Paryża osiągnęła wszystko dzięki naukom, jakie pobierała w znanej paryskiej uczelni Sorbonie, gdzie została pierwszą kobietą – profesorem w historii tej uczelni.

Sto cztery lata temu, 10 grudnia 1903 roku w Sztokholmie, Królewska Akademia Nauk ogłosiła, że laureatami corocznych nagród Nobla z zakresu fizyki została Maria Skłodowska Curie wraz z mężem Piotrem za odkrycie promieniotwórczości i badania nad nią. Sama wprowadziła do fizyki określenie ‘radioaktywność”. Współlaureatem tej nagrody został Henri Becquerel. To jednak nie wszystko. W roku 1911 już sama znakomita uczona otrzymała kolejną nagrodę wspomnianej Sztokholmskiej Akademii, jednak tym razem z chemii za wydzielenie czystego radu.

Jesteśmy przekonani, że ogromny wpływ na dokonania tej wielkiej uczonej miał fakt, że dzięki swojej pracy naukowej na wyżej wspomnianej Sorbonie, poznała Pierra Curie, który w ówczesnym czasie był doktorantem w laboratorium także wyżej wspomnianego Henry Becquerela. Pierre Curie zarekomendował Marię Skłodowską H. właśnie niemu a ten zaproponował jej podjęcie studiów doktoranckich pod swoją opieką. Becquerel zaproponował jej pozornie mało atrakcyjny i pracochłonny temat zbadania, dlaczego radioaktywność niektórych rodzajów rudy uranowej jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z udziału w niej czystego uranu. To miało zdecydowany wpływ na rozwój naukowej kariery tej jakże wielkiej uczonej.

„Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jednym nie zepsutym przez sławę człowiekiem." Albert Einstein

Odkrycie promieniotwórczości czy inaczej radioaktywności bardzo mocno przyczyniło się do rozwoju nie tylko medycyny, ale także do zwiększenia rozmachu rozwoju nauki oraz przemysłu. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki temu, w medycynie wyodrębniono dział o nazwie Radiologia, która pozwala wykryć nowotwory czy diagnozować obrazowo ciało człowieka. Wykorzystywane w niej jest samo promieniowanie rentgenowskie (tradycyjna rentgenografia, tomografia komputerowa),  tzw. pole magnetyczne  (tomografia magnetyczna rezonansu jądrowego) oraz ultradźwięki (potocznie nazywane badaniem USG). Radiologia bardzo mocno pomaga w diagnozowaniu nowotworów a co za tym idzie pozwala na leczenie i pełne wyzdrowienie. Obecnie rozwija się również radiologia zabiegowa (interwencyjna, inwazyjna), której przedmiotem jest dokonywanie małoinwazyjnych zabiegów leczniczych np. obliteracji guzów (usuwanie żylaków kończyn przez ich zasklepienie), czy trafnego doboru  leków dla pacjenta.

Myślę, że ciekawe będzie też to o czym napiszę teraz. Otóż w trakcie trwania I wojny światowej Maria Skłodowska Curie zaplanowała i uruchomiła sieć mobilnych stacji, które pozwalały prześwietlać i diagnozować rannych żołnierzy. Te działania tak mocno ja pochłonęły,  była tak zdesperowana, że osobiście zdobyła 20 pojazdów dzięki którym mogła, przy pomocy innych w miarę szybko przemieszczać się i docierać do miejsc, w których byli ranni. Można to określić nazwą „ruchome pogotowie z aparaturą Roentgena”.  Co ciekawe, jako jedna z pierwszych kobiet, w roku 1916 uzyskała prawo jazdy co pozwoliło jej także samej prowadzić pojazd. Wraz ze swoimi współpracownikami sprawnie docierała do najbardziej zagrożonych i niebezpiecznych miejsc czy pozycji w bitwie pod Verdun. W tym ruchomym pogotowiu obsłużono ok. 10 tys. rannych. Warto także nadmienić, że oprócz wyżej wspomnianych działań na froncie, założyła ponad 200 stacji radiologicznych, w których obsłużonych zostało ok. 3 milionów rannych żołnierzy. Była tak mocno przydatna w ratowaniu życia rannych, że sami francuscy żołnierze wymyślili swoją nazwę dla pojazdów ruchomego pogotowia. Nazywali je „małymi Curie”.

„Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu". To słowa Prezydenta  RP Ignacego Mościckiego po Jej śmierci .

Jako już naprawdę wielką ciekawostkę wspomnę, że Maria Skłodowska Curie odbiła takie piętno na naukowych dokonaniach świata, że…. Znana aktorka, Meryl Streep ponoć 2 minuty zastanawiała się nad przyjęciem roli właśnie naszej wspaniałej uczonej. Hollywoodzka gwiazda wcieli się w rolę nagrodzonej dwoma Noblami Polki w sztuce "Radiance: The Passion of Marie Curie". Spektakl zostanie wystawiony w nowojorskim Centrum Lincolna. Przedstawienie opowie o życiu genialnej kobiety, która czuła pasję do wiedzy i miłości.

            Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w alpejskiej klinice Sancellemoz w Passy na aplazję szpiku, czyli zanik elementów krwiotwórczych w szpiku kostnym, spowodowany najprawdopodobniej wysokimi dawkami promieniowania pochłoniętymi podczas badań nad promieniotwórczością.  Jej imieniem zostało nazwane warszawskie Centrum Onkologii na Ursynowie, który utworzyła w roku 1932 wspólnie z zacytowanym wyżej Prezydentem RP Ignacym Mościckim.

            Bezsprzecznie… Maria Skłodowska Curie udowodniła swoim życiem, ze kobieta może osiągnąć ponadczasowy światowy sukces. Dała tym nadzieję wszystkim dziewczętom i kobietom na przyszłość.

Roobik

Kategoria: 
Tematy i słowa kluczowe: 

Najnowsze komentarze

 • cos o sobie.    Witajcie.Mam na imie MARIOLA.Jestem...    2 lata 1 miesiąc    mariola22
 • Targowanie było    Potargowano, uzgodniono cenę, sprzedano...    2 lata 1 miesiąc    malben
 • Chcesz kupić?    Pisz na kontakt w belce strony. Bardzo...    2 lata 1 miesiąc    malben
 • Małgońka    Cieszę się, że ubiegłoroczna nagroda...    2 lata 5 miesięcy    malben
 • No to ja dodaję przepis na    No to ja dodaję przepis na pierniczki,...    2 lata 5 miesięcy    Rabcia
 • ale...    Ale ładnie się szczerzy ten na zdjęciu...    2 lata 6 miesięcy    wrednysamiec
 • to i nerwów mniej    właśnie pierwsza bramka dla Zawiszy i...    2 lata 7 miesięcy    malben
 • Ufff udało mi się wymigać.    Ufff udało mi się wymigać. Luby...    2 lata 7 miesięcy    Rabcia
 • Bo jest za dobry...    i wszyscy go atakują, zarówno na boisku...    2 lata 7 miesięcy    malben
 • A ja coś czuję w kościach, że    A ja coś czuję w kościach, że w środę...    2 lata 7 miesięcy    Rabcia